Aktuality02. 12. 2020  holstein  Výsledky prověřených býků v ČR - prosinec 2020
 Úvodem je nutno připomenout, že prosincový model výpočtu SIH se změnil ve dvou podstatných parametrech. Zvýšila se váha znaků u produkce kg tuku a bílkovin a zároveň poklesla váha u % tuku a bílkovin. Stalo se tak na základě rozhodnutí orgánů svazu. Jestli je to krok správným směrem je jistě téma k delší diskuzi, ale nás velmi potěšilo, že námi nabízený plemenářský program je velmi úspěšný i po změně výpočtových parametrů.
 V TOP prověřených býků se na první místo vyšvihl BOARD NXB 266. Tento vysoce prověřený býk nabízí výbornou produkci mléka a složek, velmi dobrý exteriér a pozitivní znaky zdraví. Vlastní plodnost býka je mírně nadprůměrná a telení po býku vykazuje znaky umožňující využití na jalovice. Komplexnost je podpořena i úspěchem v produkci synů. Nejúspěšnějším je aktuálně hojně využívaný Vancouver NXB 431 který je otcem současné jedničky genomických býků v ČR. Výsledky Boarda je možno porovnat s hodnocením v několika populacích. V SRN je dlouhodobě velmi dobře hodnocen a aktuálně je na 45 místě TOP v konkurenci tisíců býků. Další příjemnou zprávou je dostupnost a cenová výhodnost ID.
Za připomenutí jistě stojí i výsledky býka SEMINO NEO 749 o kterém jsme psali již mnohokrát. Býk bohužel nežije a zásoba ID je spotřebována. Přesto se s ním budeme ještě dlouho potkávat v původech našich krav, protože je nejúspěšnějším otcem býků v posledním roce. V ČR dosáhl na SIH 140,4. V oficiálním hodnocení zatím není uváděn pro nízký počet dcer s uzavřenou laktací, ale je jen otázkou času kdy se objeví na vrcholu TOP, kam právem náleží. V SRN se udržel na děleném prvním místě a potvrdil tak vysokou PH pro chovatele holštýnského skotu v evropských podmínkách. Nezbývá než pogratulovat majitelům dcer býka Semino ke skvělé volbě býka a ostatním doporučit některého z výborných synů v aktuální nabídce ID.