Aktuality14. 06. 2022  holstein  Zemědělská výstava Kroměříž 2022
  Počátky zemědělského výstavnictví v Kroměříži sahají až do roku 1858, kdy byla pořádána první výstava na statku pana Proskowce ve Kvasicích. Největší výstavu zažila Kroměříž v roce 1925, kdy se účast vyšplhala na 182 tisíc návštěvníků. V období socializmu byla tradice výstav potlačena. V roce 1996 se konal první ročník obnovené výstavy. V roce 2020 se výstava nekonala z důvodů covidové pandemie. V sobotu 11. června se konal již třináctý ročník a můžeme říci, že se opravdu vydařil.
 
Vystavovatelé předváděli zemědělskou techniku, hospodářská zvířata a produkty regionálních potravinářů. Velmi oblíbená je přehlídka hospodářských zvířat. Letos se prezentovaly kolekce krav, koní, ovcí a koz. Na výstaviště se vrátila také přehlídka prasat, které se minule nemohla konat z důvodu výskytu afrického moru v ČR. Zástupci chovatelů prasat měli prostor ukázat chovatelské úspěchy a vysvětlit veřejnosti nelehkou situaci svého segmentu.
Výstavy holštýnských krav se zúčastnilo 19 plemenic z osmi zemědělských podniků. Bonitaci krav provedl, pan Rostislav Škrabal. Hodnocena byla i úroveň přípravy, předvádění a celkové prezentace daného kusu.
Šampionkou výstavy holštýnských krav se stala plemenice CZ 281430/972 v kombinaci otců Blacklist NXB 313 x Monrovia NEO 454. Pochází ze zemědělského podniku DOUBRAVA s.r.o. Zahnašovice. Tato plemenice byla také vyhlášena jako nejlepší starší kráva výstavy. V kategorii prvotelek zvítězila plemenice CZ 316199/972 v kombinaci Semino NEO 749 x Nykk NXB 320 z Agrodružstva Roštění. Pro naši firmu je potěšující, že obě vítězky mají otce z našeho šlechtitelského programu. Nejlepším vodičem výstavy byla vyhodnocena paní Kateřina Žatecká ze ZP Kvasicko a.s.
Výstavu navštívilo cca. 5000 lidí z řad odborné i laické veřejnosti. Velké poděkování patří organizátorům a všem, kdo se na přípravě výstavy podíleli. Již dnes se těšíme na další setkání v Kroměříži za dva roky.

Ing. Petr Brokeš
GGI CZECH s.r.o.