Aktuality13. 03. 2019  holstein  Březen 2019 - nově registrovaní býci
Nově jsme pro naše chovatele registrovali dva red holštýnské býky. Jedním z nich je špičkový plemeník vhodný pro vrcholové šlechtění a druhým je homozygotně bezrohý býk se zajímavými hodnotami. Třetí naší novinkou je býk plemene uckermärker, což je v Německu vyšlechtěné masné plemeno spojující spolehlivé vlastnosti simentálského plemene s vysokým produkčním potenciálem plemene charolais.

Solitair P RED 737 (Salvatore x Balisto)
Březnová novinka Solitair P je absolutní špička v genomových red Holštýnech. Aktuálně jsou produkovány první ID. Býk je využíván převážně pro šlechtění a získání nové generace vysoce kvalitních býků a embryí. Pro širší použití v našich chovech bude k dispozici později, ale již dnes je dobré s tímto plemeníkem počítat. Předpokládáme, že první výsledky v ČR budou prezentovány v rámci dubnových PH. Očekáváme vysokou produkci mléka s navýšením složek. Výborný exteriér s důrazem na kvalitu vemene. Vynikající znaky fitness a extrémně snadné telení. Dalším plus je kappakasein BB a gen bezrohosti - polovina potomstva je bezrohá.

Modul PP RED 738 (Mission P x Kanu P)
Kombinace černo a červenostrakatých linií. Vysoká produkce mléka a zajímavý exteriér. Výborně hodnocené znaky fitness. Snadné telení umožňuje použití na jalovice. Tento býk je zajímavý svým genem pro bezrohost. Veškeré potomstvo je bezrohé a odpadají náklady a rizika odrohování. Trendem v rámci EU je minimalizovat zásahy, které způsobují bolest, nebo nepohodlí zvířat a otázka odrohování je velmi diskutována v rámci tvorby nové legislativy. V Německu se mluví o povolení provádění odrohování pouze v anestezii a veterinárním lékařem. V rámci našich stád je to problém spojený s navýšením nákladů. Pokud budete používat býky přenášející gen bezrohosti, můžete se v budoucnosti těmto problémům vyhnout. Opět zde platí, že chovatel skotu musí svou strategii plánovat na mnoho let dopředu.

Oktan PP
Novinka v nabídce GGI CZECH. Uckermärker je méně známé plemeno vhodné do náročnějších podmínek. Bylo vyšlechtěno v Brandenbursku a uznáno v roce 1992. Matky mají dobrou mléčnost a jsou vhodné k pastevnímu chovu. Telení je snadné. Výborné končetiny a růstová schopnost. U býčků činí průměrný denní přírůstek 1400 g. Produkce vysoce kvalitního masa. Možnost vykrmování do vyšších hmotností bez nebezpečí ztučnění. Toto plemeno je u nás úspěšně využíváno v oblasti Jeseníků. Oktan je vhodný pro chovatele masného skotu jako alternativa k tradičním plemenům. Veškeré potomstvo tohoto býka je bezrohé.