Aktuality05. 02. 2020  holstein  Robotické dojení – nepříliš vzdálená budoucnost
 Již delší dobu se zemědělské podniky potýkají s nedostatkem kvalitní pracovní síly pro provozy živočišné výroby. Práce v tomto oboru je náročná fyzicky i psychicky. Taktéž nepřetržitý provoz nepřispívá k oblíbenosti mezi potenciálními zaměstnanci. Výhled do budoucnosti nevypadá příliš optimisticky. Spíše lze očekávat další zhoršení situace a prohloubení nedostatku pracovních sil.
 Řešení můžeme nalézt v postupné robotizaci. Nahrazením lidské práce stojem, přináší úsporu mzdových nákladů a zkvalitnění práce. Robot nikam nespěchá, zadané úkoly provádí vždy v nastavené kvalitě, nepotřebuje dovolenou a je mu jedno jestli je zrovna štědrý večer. Nevýhodou jsou vysoké pořizovací náklady, které brzdí rozšíření této technologie. Obsluha musí projít zaškolením a dozor je stále nutný. Odpadá náročná fyzická práce.
Robotické dojení není tak vzdálená budoucnost jak se může zdát. V západní Evropě Se robotická technologie výrazně rozšiřuje. Stačí navštívit výstavu EuroTier v Hannoveru a navštívit pavilon s dojící technologií. Obrázek o budoucím vývoji získáte velmi brzy. Pokud budeme chtít zůstat konkurenceschopní, čeká nás rozšíření robotů i v ČR. Z tohoto pohledu je celkem jedno jestli budeme stavět robotické dojírny, nebo budeme umísťovat roboty přímo do stájí. Každopádně nás čeká výrazná změna. S tímto vědomím musíme již dnes připravit naše stádo na nové požadavky moderních technologií.
Společnost GGI CZECH nabízí chovatelům býky, jejichž potomstvo je vhodné do robotických technologií. Hodnoceny jsou znaky exteriéru s důrazem na utváření vemene. Sleduje se dojitelnost dcer a temperament. Použitím těchto býků se již dnes připravíte na budoucnost. Hodnocení býků je prováděno v SRN a od letošního roku je výpočet prováděn i v ČR. Můžete si tak potvrdit správnost hodnocení těchto znaků ve dvou populacích. Z naší nabídky vybírám namátkou býka Barcley NXB 580 který se výrazně prosadil v hodnocení prověřených býků v SRN a jako bonus nabízí hodnocení RZRobot 122 (v ČR robotický index 116). Z genomických býků je výrazně pozitivní Fisko NXB 537 s RZRobot 129 (v ČR robotický index 129). Špičkový býk Semino NEO 749 má v ČR robotický index 107. Výše uvedení býci a spousta dalších, je chovatelům plně k dispozici.
Nastala doba, kdy je potřeba robotický index zařadit mezi znaky důležitými pro výběr nových býků pro vaše stádo. Naše společnost dlouhodobě nabízí vysoce kvalitní šlechtitelský program, který zohledňuje požadavky chovatelů. Za naši práci hovoří postavení našich býků v TOP a spokojenost chovatelů.
Přejeme vám, aby jste vykročili správným směrem a přípravou stáda již dnes zajistili bezproblémový přechod na robotickou technologii.