Aktuality11. 02. 2020  holstein  Únorové hodnocení genomických býků
 Vítězem posledního hodnocení je bezesporu býk Vancouver NXB 431. Sám se umístil na druhém místě a v první dvacítce najdeme šest jeho synů. Otcem tohoto býka je Board NXB 266 z našeho šlechtitelského programu, který se v současnosti úspěšně prosazuje v kategorii prověřených býků.
 
Z naší nabídky najdeme v první desítce stálici Semino NEO 749 a na desátém místě stále se lepšícího býka Barbados NXB 465. Barbados byl dovezen jen v omezeném množství pro první využití, ale v současnosti je již chovatelům plně k dispozici. Nabízí výborný exteriér s prodloužením délky struků. Navýšení produkce mléka a složek. S výhledem do budoucna se jeví zajímavě i index pro robotické dojení 123. V SRN je navíc kladně hodnocen v oblasti zdraví potomstva. Na sedmnáctém místě se umístil nejlepší syn Semina v hodnocení. Simon P NEO 887 si vede výborně i v SRN kde je aktuálně na šesté příčce. V ČR je hodnocen jako komplexní plemeník zlepšující všechny podstatné sledované znaky. Výrazně navyšuje produkci mléka se zachováním obsahu složek. Telení po býku je hodnoceno jako snadné. Bonusem navíc je gen bezrohosti, který přenáší na polovinu svého potomstva. Loňská novinka Tosco NXB 628 se umístil na jednadvacátém místě a potvrdil své kvality. Vysoká produkce mléka s výrazným navýšením obsahu tuku. Zajímavý exteriér, který nezvyšuje tělesný rámec. Výborně hodnocena dlouhověkost. V SRN je doporučován na připouštění jalovic jako otec nové generace krav vhodných do robotických technologií.
V první padesátce TOP najdeme ještě čtyři naše býky. Za zmínku stojí Casino NXB 492, který je výborně hodnocen v SRN a v ČR má, kromě ostatních kvalit, velmi dobrou vlastní plodnost. Zajímavý je i Rafting NXB 536 s nízkým koeficientem příbuznosti, výborným exteriérem a spolehlivou produkcí.
Zajímavou alternativou je pro chovatele býk Labos NEO 783. Býk má zajímavý původ a koeficient příbuznosti 0,018. Potomstvo si zachovává tělesný rámec, kvalitní končetiny a vemena. Labos navyšuje produkci mléka u svého potomstva. Robotický index 110. Hlavní devizou je vlastní plodnost v podmínkách ČR. Aktuální hodnota indexu je 109 u jalovic (býk je doporučován k připouštění krav) a 122 u krav celkový index 115. Jistě pěkná čísla. Zejména s vědomím, že byl nasazován, pro svou plodnost, hlavně v letních měsících. Labos nabízí unikátní vlastnosti za velmi příznivou cenu ID.