Aktuality16. 03. 2020  holstein  Dcera býka Solitair P (RED 737) prodána za 75.000,- euro
 Na aukci společnosti Masterrin GmbH, která se konala 26. února v německém Verdenu byla vydražena plemenice Amber, špičková dcera býka Soliteir P, za vynikající cenu 75.000,- euro. Amber se prezentovala výbornou hodnotou RZG a také v dalších systémech hodnocení. Amber je homozygotní nositelkou genu bezrohosti. Můžeme předpokládat, že bude intenzivně využívána jako dárkyně embryí a budeme se s ní setkávat v původech mnoha plemenných zvířat. Druhá dcera Solitaira Precilla dosáhla také výborné ceny 10.000,- euro a zůstane u chovatele v Německu.
Pro chovatele v ČR je důležité, že Solitair P (RED 737) je v ČR k dispozici. Zatím je zajímavý zejména pro šlechtitelské chovy, ale věříme, že si postupně najde cestu i do produkčních podniků a předá své unikátní geny nové generaci úspěšných krav v ČR.


12. 03. 2020  holstein  Sledování obtížnosti porodů
 Snadnost telení po býku je znakem, který často rozhoduje o nasazení daného býka v chovu. Přesnost tohoto odhadu je přímo úměrná množství a kvalitě dat od chovatelů. Chceme vás upozornit na článek na stránkách holštýnského svazu vyzívající k zvýšení kvality zasílaných dat. Celý článek je zde: https://www.holstein.cz/cz/novinky/96-obtiznost-porodu-sber-dat . Hlášení od podniků které všichni zasíláte, nemusí být vždy do výpočtu zahrnuto. Pokud je podíl hlášených porodů označených „1“, z daného podniku, 97% a více, program je vyhodnotí jako nevěrohodná a data z daného podniku nejsou do výpočtu zahrnuta. V uvedeném odkazu najdete přesnou metodiku hlášení a také seznam podniků, kde se můžete vyhledat a zjistit jestli jsou vámi posílaná hlášení do výpočtu zahrnuta. Přesnost vyhodnocení tohoto znaku je důležitá zejména pro chovatele, aby se mohl správně rozhodnout které býky použít. Proto je také v zájmu chovatelů, aby byl znak snadnosti telení vyhodnocen přesně a spolehlivě. Každý podnik může pomoci zasíláním použitelných hlášení.


24. 02. 2020  holstein  Genomová selekce
 V posledním čase se rozproudila diskuze o genomové selekci a využití těchto informací k řízení stáda. Jedná se o progresivní metodu, která bude v nepříliš vzdálené budoucnosti, hlavní metodou zkvalitňování a řízení stáda. Naše mateřská organizace v Německu hlásí každý měsíc nárůst počtu zvířat i chovů zapojených v tomto programu.


arrowLeft ... 6 7 8 9 10 11 12 ... arrowRight