Aktuality



21. 10. 2021  holstein  Zdravotní indexy – nevyužitá příležitost?
 Již několik let jsou k dispozici zdravotní indexy umožňující cílenou selekci na zlepšení zdravotního stavu chovaných krav a tím i zlepšení ekonomického potenciálu celého stáda. Přesto si myslíme, že jsou tyto informace chovateli využívány jen omezeně. Částečně panuje nedůvěra v kvalitu těchto informací spojená s převážně nižší dědivostí, ale hlavním důvodem je ale nízká informovanost o tvorbě indexů a kvalitě získávaných dat. Tento nedostatek chceme napravit. V dalším textu vám představíme německý projekt „KuhVision“, který je hlavním zdrojem informací pro tvorbu našich zdravotních indexů.
 
Co je KuhVision?
Abyste zjistili, která zvířata přinášejí pro vaši farmu dlouhodobě nejnižší náklady, nejlepší produkci a nejvyšší pokrok v chovu, jsou nutné rychlé srozumitelné a zároveň přesné informace o celém stádě.
Tyto informace poskytuje projekt Kuhvision! Do tohoto projektu se mohou dobrovolně přihlásit chovatelé z Německa i dalších zemí EU. Zahrnuje genotipizaci všech samic na farmě a průběžné odesílání dat o zdravotním stavu, reprodukci a produkci k centrálnímu zpracování. Chovatel na oplátku získává kvalitní program řízení stáda. Po vyšetření obdrží u každého zvířete genomické plemenné hodnoty, informace o očekávané produkční dědičnosti, genetických vlastnostech nebo dědičných zdravotních ukazatelích, jako je zdraví vemene, dlouhověkost, plodnost, dojitelnost, snadnost telení, stav paznehtů a genetické vady. Sám chovatel má tedy zájem, aby jím zasílaná data byly kvalitní a přesná.
Tento projekt umožňuje vývoj nových genomických šlechtitelských hodnot pro zdravotní vlastnosti. Genetické testy zároveň nabízejí nové příležitosti pro budoucí řízení stáda na farmách. V květnu 2020 bylo do programu zahrnuto 467 000 krav a jalovic. V Německu jsou hodnoty genomického šlechtění pro všechny znaky založeny na vzorku zahrnujícím 42 000 býků a 200 000 krav.
Genomické testování umožňuje optimální plánování kombinace rodičů, přičemž kromě všech dílčích a celkových šlechtitelských hodnot lze zohlednit také genetické vlastnosti, funkční charakteristiky, mléčné vlastnosti a lineární profil. To může být použito k rozhodnutí, které krávy jsou vhodné pro inseminaci masným plemenem nebo sexovanými ID, nebo které krávy jsou zvláště vhodné pro přenos embryí. Pro tvorbu nejlepších kombinací rodičů jsou nyní k dispozici spolehlivé informace o samčí i samičí straně připařovacího plánu. Tím výrazně maximalizujeme pokrok v chovu.
Německo bylo první zemí, která zveřejnila šlechtitelské hodnoty zdraví, které pokrývají všechny hlavní choroby, jako je mastitida, reprodukční a metabolické poruchy a zdraví paznehtů, včetně dermatitis digitalis. I když je dědičnost zdravotních plemenných hodnot nízká nebo střední (mezi 0,03 a 0,12), lze vidět jasnou korelaci mezi genomickými plemennými hodnotami a poměrem výskytu. Shromážděním velkého množství informací s mnoha podniků a jedinců umožňuje radikálně zpřesnit kvalitu publikovaných informací.

(Volný překlad materiálů GGI-SPERMEX GmbH)