Aktuality22. 11. 2018  holstein  EuroTier 2018
Ve středu 14. 11. jsme se skupinou našich zákazníků navštívili zemědělský veletrh EuroTier v německém Hannoveru. Na obrovské ploše výstaviště byla prezentována technologie chovu hospodářských zvířat a všechny myslitelné služby pro chovatele. Bez nadsázky je možné říci, že každý zájemce si zde našel inspiraci jak je možná vylepšit a modernizovat chov hospodářských zvířat. Naším hlavním zájmem je chov skotu, a proto jsme si vybrali jako základnu expozici naší mateřské organizace GGI-SPERMEX GmbH, která nabízí špičkovou genetiku od německých chovatelů. Jednodenní návštěva zdaleka nestačila na zhlédnutí všech expozic, ale zaměřili jsme se na konkrétní problémy na našich farmách. O získaných informacích by se dalo dlouze diskutovat, ale chceme se s vámi podělit o jeden konkrétní postřeh. V pavilonu, kde se prezentovali výrobci dojícího zařízení, dominovali dojící roboti. Jasně to naznačuje směr vývoje těchto zařízení a snahu o úsporu drahé a namáhavé lidské práce. I naši chovatelé se potýkají s nedostatkem pracovních sil a v západní Evropě je tento problém ještě výraznější. Robotizace může tento problém vyřešit.

Přechod na robotické dojení si vyžaduje velké počáteční investice, proškolení personálu a v neposlední řadě dlouhodobou přípravu zvířat. V Německu na tomto problému pracují již několik let. Aktuálně je k dispozici hodnocení býků podle vhodnosti dcer k využití v robotických dojírnách. Hodnotí se znaky exteriéru (s důrazem na utváření vemene), dojitelnost a také temperament zvířat.
Výsledkem těchto hodnocení je RZRobot - TOP býků vhodných do chovů, kde uvažují do budoucna o této alternativě dojení. Potěšující je, že i v nabídce GGI CZECH s.r.o. jsou takoví býci. Namátkou můžeme upozornit na býky BLACKLIST NXB 313 (6. TOP RZRobot s hodnotou 138), FISKO NXB 537 (22. TOP RZRobot 132) a LOG-IN NEO 231 (prověřený býk 2. TOP RZRobot 137).
Chov skotu vyžaduje dlouhodobou strategii a plánování. Pokud uvažujete o robotickém dojení, začněte již dnes připravovat svoje stádo na změnu. Využitím těchto špičkových býků zlepšíte kvalitu krav i pro klasické dojení a snížíte počet netechnologických zvířat do budoucna.