Aktuality04. 12. 2018  holstein  Nové hodnocení holštýnských býků – prosinec 2018
Genomika
Jak už jsme si zvykli, jedničkou je stále fenomenální SEMINO NEO 749, i přes to, že před prosincovým hodnocením došlo ke změně výpočtové báze. Referenční bází jsou býci ročník 2010. Od únorového hodnocení nenašel přemožitele a stále vyčnívá nad ostatními. V hodnocení genomických plemeníků panuje obrovská konkurence zejména ze strany mladých býčků narozených v posledním roce. O to cennější je výkon Semina. Pro chovatele je to příležitost použít tu nejlepší genetiku za výhodnou cenu. Semino je správná volba pro ty, kteří hledají otce zdravých, exteriérových a vysoce užitkových krav.

Podzimní novinka naší nabídky FISKO NXB 537 se při prvním počítání umístil na pátém místě. Otcem je holandský býky Finder NXB 314, který se přes vyšší věk stále drží v naší genomové TOP na krásném desátém místě. Své hodnoty potvrdili i CASINO NXB 492 (TOP 15), CANTUS NEO 660 (TOP 25), SIMBA NEO 698 (TOP 27) a BARBADOS NXB 465 (TOP 30). Všichni tito býci potvrzují vysoké PH a jistě jsou zajímaví pro chovatele.
Z prvních třiceti býků aktuální TOP je šest z nabídky GGI CZECH což činí 20 %. Jasně to ukazuje vysokou kvalitu šlechtitelského programu a vhodnost našich býků do chovů v ČR. 

Prověření býci
Po ukončení programu testace se naši býci těžko dostávají do oficiální TOP z důvodu menšího množství stád, ve kterých jsou využiti. Přesto se jedná o vysoce kvalitní plemeníky s výborným hodnocením. Namátkou můžeme jmenovat býka GO NOW NEO 654, který má aktuálně hodnotu SIH 138,6. Tato hodnota odpovídá čtvrtému místu v TOP prověřených býků. Podobně je na tom náš nejlepší red holštýnský býk posledních let FAGENO RED 613 s hodnotou SIH 135,4, která odpovídá osmému místu v TOP. Fagenovi chybí k oficiálním výsledkům dcery ze dvou podniků. Věříme, že je brzy získá a zařadí se do oficiální TOP, kam jistě náleží.
V tomto hodnocení přechází do prověřených býků BALU NXB 366. Tohoto plemeníka jsme dovezli a používali v ČR jako genomového. V SRN má již 70 hodnocených dcer a v aktuální TOP prověřených býků v SRN se umístil na krásném dvanáctém místě. To je příslib do budoucna i pro naše chovatele a potvrzení správné volby pro ty, kteří již mají dcery ve svých stádech.

Všichni výše uvedení býci jsou chovatelům plně k dispozici. Využijte příležitost výrazně zlepšit kvalitu svého stáda prostřednictvím špičkové genetiky z naší nabídky.