Aktuality10. 08. 2022  holstein  Vítězem srpnového hodnocení býků se stal Garido
 
Po zveřejnění nových plemenných hodnot je možno konstatovat, že jsme našli důstojného nástupce legendárního Semina. Garido NXB 535 (Gymnast x Penley x Boss) se velmi osvědčil v SRN, kde má hodnoceno 986 dcer. Je ceněn zejména pro kombinaci vysoké produkce mléka a složek a výborného hodnocení zdraví potomstva. Výsledky v ČR jsou ještě příjemnější. Aktuální SIH 147,6 je nejvyšší mezi všemi prověřenými býky sledovanými v ČR. Jeho SIH je tak vysoké, že jej překoná pouze nejlépe hodnocený genomický býk Bruno NEO 969 (syn Semina), který bude ale muset své hodnoty obhájit prověřením dcer. Garido je chovatelům plně k dispozici a je šancí na radikální vylepšení genetického potenciálu našich plemenic. Jako první začal Garida využívat podnik Zámoraví a.s. Břest. V srpnovém hodnocení se jalovice CZ 000340779/972 (Garido x Nugget) umístila na druhém místě TOP genomově hodnocených jalovic v ČR. Na první straně TOP najdeme dvě další dcery Garida z tohoto podniku. Gratulujeme podniku Zámoraví a.s. ke skvělé volbě a těšíme se na další hodnocení, v němž se budou objevovat i dcery z dalších podniků.


01. 08. 2022  holstein  Ministerstvo rozvratu zemědělství
 V pátek 29.7. byl v tištěné formě periodika „Deník“ prezentován rozhovor ministra zemědělství pana Zdeňka Nekuly s redaktorkou Kateřinou Perknerovou. Článek jsem si přečetl a přiznám se, že mne v některých částech šokoval. Pan ministr je absolventem Provozně ekonomické fakulty MZLU Brno. Po absolvování pracoval v pojišťovnictví a v letech 2015-2018 byl předsedou představenstva PGRLF. Dá se tedy říci, že se jedná o člověka obeznámeného s problematikou zemědělství v ČR. V uvedeném článku je spousta polopravd a absurdních tvrzení, které bych od člověka, který by měl bojovat za zájmy zemědělství, nečekal.


20. 07. 2022  holstein  Precision NXB 860 (Proximo x Swift x Gymnast) – špička Německé gTOP dostupná v ČR
 V polovině července jsme dovezli do ČR první ID býka Precision. Jedná se o jedny z prvních vyprodukovaných ID. Precision má teprve 15 měsíců, ale je velmi populární u šlechtitelů holštýnského skotu. V dubnu se při prvním hodnocení umístil na prvním místě gTOP s hodnotou RZG 167. V té době ještě nebyly ID k dispozici, ale jeho čas právě nastává. Precision je komplexní býk s výbornou produkcí mléka a složek, výborným exteriérem a pevným zdravím. Výše uvedené vlastnosti jsou základem vysokého ekonomického potenciálu dcer. Telení je uváděno jako průměrné až lehčí. Nositel žádaných variant genů pro kappa a beta kasein. Aktuálně je Precision určen hlavně do šlechtitelských chovů, ale je potěšitelné, že se jedny z prvních ID dostanou také k našim šlechtitelům.


arrowLeft ... 4 5 6 7 8 9 10 ... arrowRight